چرا نماز را به فارسی نخوانیم؟! چاپ فرستادن به ایمیل

قبل از هر پاسخی باید دقت شود که ریشه‌ی این شبهه و تبلیغ اقامه‌ ی نماز به زبان فارسی یا هر کسی به زبان خودش (انگلیسی، چینی و ...) به دهه‌ی آخر دوره ‌ی پهلوی بر می‌گردد.
مقصود اصلی از نماز «عبادت و بندگی» خداوند متعال است، اگر چه در این عبادت، راز و نیاز بنده با خالق و رب خود نیز صورت می‌پذیرد. و بندگی بدان شکلی است که معبود دستور می‌دهد و نه به آن شکلی که عبد می‌پسندد! که چنین عبادتی، عبادت خود است نه پروردگار.

شیطان نیز به خاطر همین نافرمانی و اختراع و اجتهاد در چگونگی عبادت از مقام قرب الهی رانده و اهل عذاب و جهنم شد. او که منکر وجود خداوند نگردیده بود، بلکه به خدا گفت: تو این عبادت سجده به آدم را از من بردار و من به گونه‌ای دیگر تو را عبادتی می‌کنم که هیچ بنده‌ای نکرده باشد! اما خداوند نپذیرفت. چرا که آن دیگر عبادت خودش بود و نه عبادت خداوند. عبادت یعنی اطاعت امر و نه فقط راز و نیاز.

البته دقت به این نکته ضروری است که وقتی باور و قبول کردیم که خداوند متعال علیم و حکیم است و نیازی هم به عبادت ما ندارد، بلکه بایدها، نبایدها و عبادات را برای هدایت و رشد بندگان وضع کرده است، مشخص می‌شود که لابد حکمت‌ ها و آثار متعددی در قانون وضع شده وجود دارد که تغییر آن، نه تنها آن آثار را از بین می‌برد، بلکه اساساً خروج از بندگی و اطاعت است.

به عنوان مثال یکی دیگر از حکمت‌های اقامه‌ ی نماز به زبان عربی این است که بنده، به کمال بندگی آراسته ‌شود و کمال بندگی را معبودی که خالق، علیم و حکیم است می‌تواند تبیین کند و نه خود عبدی که محدود و جاهل است.

از حکمت‌های دیگر آن است که عبد در نماز هم چون یک نبی، کلام خدا را که افضل کلام است تکلم می‌کند و نه کلام خودش را و به نور کلام وحی منور می‌شود. خداوند متعال در باره‌ی همه سخنان پیامبر اکرم (ص) که انسان کامل و عبد خلص است می‌فرماید:

وَ مَا يَنطِقُ عَنِ الهَْوَى - إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْىٌ يُوحَى‏ - عَلَّمَهُ شَدِيدُ الْقُوَى (النجم، 5،4،3)

و سخن از روى هوای [نفس] نمى‏گويد - نيست اين سخن جز آن چه بدو وحى مى‏شود - فرشته‌ای بس نيرومند او را تعليم داده است.

همه‌ی بندگان خدا باید با تأسی به نبی‌اکرم (ص) چنین باشند تا به کمال رشد و سعادت برسند. اما چون چنین امری برای همه‌ی بندگان میسر نیست، نماز توفیق و امکانی است که انسان بتواند در روز چند دقیقه، آن چه خداوند امر نموده را به همان شکلی که امر نموده به انجام رساند و در حین انجام آن، جز آن چه حق تعالی وحی نموده است را به زبان نیاورد. البته حکمت‌های بسیار دیگری نیز وجود دارد.

اما، نکته‌ی اصلی و قابل توجه آن است که یکی از معجزات قرآن کریم، همان ادبیات کامل، جامع و معجز گونه‌ی آن است. باید توجه داشت که آن چه دارای اعجاز است، کلام وحی است و نه زبان عربی. لذا به هیچ وجه قابل ترجمه‌ ی دقیق به زبان‌های دیگر نمی‌باشد و اگر با توضیحات و تفسیر نیز مقصود کلام تفهیم شود، بیان آن همه مطالب در نماز میسر نیست.

به عنوان مثال: در نماز سوره‌ی حمد را تلاوت می‌کنیم. ترجمه‌ی آیه «بسم الله الرحمن الرحیم» چیست؟ در همه‌ی قرآن‌ها و زبان متداول ما چنین ترجمه شده است: «به نام خداوند بخشاینده‌ی مهربان»، که ترجمه‌ای [اگر چه تا حدودی گویا]، ولی کاملاً غلط است! چرا که:

اولاً: اگر چه در عربی به نام نیز «اسم» می‌گویند ولی معنای اسم، «نام» نیست. یک معنای اسم، نشانه است. ولی ما در فارسی «آیه» را نیز نشانه ترجمه می‌کنیم. پس چه فرقی با هم دارند؟

اسم در واقع علامتی است که به اصطلاح انسان و هر موجود دیگری به آن داغ شده است. یعنی همین‌ که او را می‌بینی، متوجه می‌شوی که او خودش هیچ نیست. نبوده و پیدا شده، مخلوق، عبد و مروزق است و خالقی دارد قادر، علیم، حکیم، رازق ... و «بسم الله» یعنی این (مخلوق) فقط به نشانه‌ی «الله» داغ شده است و نه به هیچ نشانه‌ی دیگری. یعنی وجودش الله را معرفی می‌کند و آئینه تجلی اوست و نه هیچ اله و معبود کاذب دیگری را (مانند: بت، ماده‌ی اولیه و  ...).

ثانیاً کلمه‌ی «الله» نیز اسم خاص است و قابل ترجمه نیست. چنان چه هیچ اسم خاص دیگری، هر چند با مسمی نباشد نیز ترجمه نمی‌شود.

ثالثاً ترجمه‌ی «خداوند» به عربی «صاحب» است و نه «الله» و ترجمه‌ی کلمه‌ی «بخشنده» به عربی «جواد» است و نه «الرحمن» و ترجمه‌ی «مهربان» نیز «رئوف» است و نه «الرحیم». پس، ترجمه‌ی جمله‌ی «به نام خداوند بخشاینده‌ی مهربان» به عربی می‌شود: «بسم الصاحب الجواد الرئوف» که هیچ ربطی به «بسم الله الرحمن الرحیم» ندارد.

همین طور است بقیه کلمات. چنان چه ما در فارسی «حمد» را سپاس ترجمه می‌کنیم و معنای «شکر» نیز همان سپاس است و اگر از ما بپرسند که پس این دو واژه چه تفاوتی با هم دارند که در جایی «حمد» آورده می‌شود و در جایی دیگر «شکر»؟ پاسخ می‌دهیم: حمد نوعی شکر و سپاس توأم با پرستش است و بدین جهت فقط اختصاص به «الله» دارد. در حالی که شکر چنین نیست و ما شاکر مخلوقات نیز هستیم.

نکته‌ی قابل توجه دیگر آن که انسان فرصت زیادی برای راز و نیاز به زبان خود با خالق کریم و رب رحیم و مهربانش دارد. در روز می‌تواند 24 ساعت به زبان خود راز و نیاز کند، ولی نماز که والاترین عبادت است را باید به صورت کامل اقامه کند و کمال نماز به همان شکل و ترتیبی است که از جانب خداوند متعال امر شده و توسط نبی اکرم (ص) به ما ابلاغ شده است، نه آن شکلی که ما می‌سازیم.

جالب است که مدعیان اقامه‌ی نماز به فارسی (یا هر زبان دیگری)، نه تنها تا به حال خود حتی دو رکعت نماز به فارسی نخوانده‌اند، بلکه وقتی به سراغ یک نتیجه‌ی علمی یا هنری (مثل فیزیک و شیمی و فیلم سینمایی و ...) و حتی یک نظریه‌ی تثبیت نشده و غیر علمی (به ویژه در مباحث علوم انسانی) می‌روند، به دنبال کتابی به زبان اصلی و آن هم به قلم صاحب نظریه و یا مکتشف می‌گردند و می‌گویند ترجمه گویا نیست. اما وقتی نوبت به سخن خدا (قرآن) یا نماز می‌رسد، دگر اندیش، تنوع خواه، قرائت جدیدی، نظریه پرداز و ... شده و اقامه‌ی نماز به فارسی را پیشنهاد می‌دهند!

هدف اصلی از تبلیغ این گونه انحراف‌ها، تحریف همه‌ ی اسلام است. چرا که این افراد پس از گام اول، متوقف نشده و خواهند گفت: مگر هدف از روزه، سلامت بدن نیست؟ پس چه اصراری به انجام آن در ماه مبارک رمضان است؟ هر کس هر وقت که توانست 29 یا 30 روز روزه بگیرد! سپس خواهند گفت: مگر هدف از حج، عبادت خدا و طواف به دور محوری (کعبه) که نشانه‌ی خدا باشد نیست؟ پس هر کس می‌تواند در هر زمان و هر کجا سنگی بگذارد و به دورش بچرخد! ـ چنان چه یکی از همین مدعیان عده‌ای را فریب داده بود و برای انجام مناسک حج، آنها را به بیابانی در کرج برده بود - و در آخر نیز به همان نظریه متحجرانه‌ی صدها سال پیش می‌رسند که:

عبادت به جز خدمت خلق نیست/// به تسبیح و سجاده و دلق نیست!

و در نهایت نتیجه می‌گیرند که فرقی بین مسلم و کافر نیست و بدین‌سان به نفی و تکذیب دین می‌پردازند. در حالی که عبادت، بندگی است و بندگی مستلزم «اطاعت» است. خدمت به خلق نیز اگر طبق امر خدا و برای خدا نباشد، عبادت نیست.

 ارسال به شبکه های اجتماعی
Del.icio.us! bookmarks.yahoo balatarin Google! myspace Facebook! TwitThis Friendfeed
نظر (58)add comment


مهمان
:

0

عالی بود.واقعا" لذت بردم.همه سیتمها یکسری اصول و قواعدبرای خود دارند.اینطور باشه که هر کی هر چی دلش خواست به اون روش عمل کنه که خیلی مسخره میشه و باب طبع هیچکس هم نخواهد بود.
 


دکترعلیرضاجنیدی
:

0

عالی بودsmilies/smiley.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/cheesy.gifsmilies/smiley.gif
 


سید
:

0

خوب بود ولی دوست داشتم بیشتر متقاعد بشوم مثلا اینکه کجا کفته شده که باید عربی باشد که با فرمایش خدای سبحان مقایسه شده که فرمودند شیطان سجده کند ممنون
 


کیمیا
:

0

ممنون
برای اولین جواب های قانع کننده گرفتمsmilies/smiley.gif
 


حسن
:

0

جواب گیج کننده‌یی‌ بود. در ابتدا باید دید کجای قران در مورد کلّ نماز و به صورت کامل نوشته شده. بعد باید دید اصلا شما میتونید عربی‌ را معنی‌ کنید یا خیر. چون ترجمه و تفسیر یک آیه‌ به عربی‌ و فارسی مسلماّ با هم فرق خواهند کرد و باز به نتیجه اول شما خواهیم رسید. سوم دیگر هیچ کتابی‌ رو نباید ترجمه کرد و باید به همان زبان اصلی‌ مطالعه کرد که این هم عملی‌ نمی‌باشد. هر فرهنگ و کشوری زبان خودش را دارد و اگر ما قصد بر خواندن چیزی به زبان دیگر را داشته باشیم باید مفهوم آن زبان را درک کنیم. در نتیجه یک ترجمه درست (با درک کامل از زبان آن کتاب) و با توافق علما در یک کلام بودن مسلماّ نتیجه بهتری خواهد داشت. زبان فارسی به اندازه کافی‌ غنی از کلمات هست که بتواند ترجمه مناسبی برای نماز داشته باشد.
با تشکر؛ حسن
 


انسان
:

0

معبود وابسته به زبان خاصی نیست و عبادت راز و نیاز قلبی بنده و معبود است و مهم نیست به چه زبانی از زبان جاری شود
 


میهن
:

0

من فکر میکنم که زبان عربی از هرزبان دیگری کاملتراست ونسبت به زبانهای دیگرصوت زیبایی داردوشنونده را تحت تأثیرمیگذاردوبهترین نتیجه را برای تکامل عقلی ومعنوی را در بر خواهد داشت البته باضافه سخنان بالااین را گفتم موفق باشید
 


ناصر
:

0

علمی وبسیار جالب بود.اگربه دین وواجبات دینی بادید ناسیونالیستی نگاه کنیم به بیراهه خواهیم رفت.آیا اگرقرآن وعبادات به زبان انگلیسی بود بازهم آن افراد ضد دین این گفته هارا تکرار می کردند؟یااین که برای یادگیری آن به خود زحمت داده وباهزینه کردن مبلغی به آموزشگاه می رفتند!
 


یلدا
:

0

من که اصلا قانع نشدم. بالاخره در نماز حضور قلب مهم است یا خواندن قرآن است؟!
 


کوروش
:

0

احمق . ما نماز رو اونجوری که خدا گفته میخونیم اما به زبان فارسی .

خدا گفته نماز عصر باید چهار رکعت باشه .ما هم چهار رکعت به اون روشی که خدا گفته میخونیم اما به زبان فارسی

خدا نگفنه زبان باید عربی باشه . این حروم زاده ها میخوان فرهنگ عربی رو رواج بدن نه اسلام رو
 


علی
:

0

جواب شمااصلا قانع کننده نبودشما که نمیتوانید یک ایه کوچک که معانی بزرگ دارد راترجمه کنیدچطور به خود اجازه دادید که کل قران مجید را ترجمه کنید
 


مسلمان
:

0

کوروش! شمااول نحوه حرف زدن رو یاد بگیر بعدبیا نظر بده. اصلا برونماز رو به هرشکل می خوای بخون ماافتخارمون به اینه که نمازمون روبه شکلی که پیامبروائمه اطهارخواندند می خونیم....
 


خانم ن.ل
:

0

مثلا جناب کورش که حتی به زبان فارسی مودبانه حرف زدن را بلد نیستند چطور خود را در جایگاه نظر دادن برای امر به این مقدسی میدانند.؟؟!من با مطلب موافقم وخیلی از جاها دین وقران تلاش دارند مفهوم قومیت پرستی را نفی کنند.آیا این قومیت پرستی وتعصب وعدم اتحاد بین مسلمانان نیست که هرکس باتعصب تاکید کند "زبان خودم"؟منظور ارزش دادن به زبان عربی نیست در اینجا دستور خداوند مطرح است.مثلا کلمه ی خدا در فارسی از خود+آ=خود به وجود آمده تشکیل شده است.آیا ارزش آن باکلمه ی غنی الله برابر است؟!!مهم عبادت است.بحث سر این موارد بیمورد است.حالا نیست که ما معنی نماز را نمیدانیم.....خب پیش خود در معنی آن تفکر کنیم؟نه ظاهرنمایی وزبان پرستی
 


اکرام
:

0

باتشکرازدورانیکه قران نازل شده فکر می کنم زیبای نماز باعربی خواندن است که تمام وجودرابه یک طرف که الله است جلب می کند.
 


بهزاد
:

0

با سلام اول آنکه هنوز ریشه زبان عربی را کسی نمیدونه و دیگر اینکه اسلام دین خاتم است پس باید در آن بر گرفته از تمام رسم و رسومات دینها و پیامبران دیگر استفاده بجا و اصلاح شود وسوم آنکه در دوران ساسانیان حجاز از سرزمینهای ایران بوده وعربها با لهجه خودشان زبان فارسی را تغییر دادند و دل خوشی از ما نداشتند و همان داستان مغان و مگوس و مجوس حال اینکه زبان عربی همان زبان فارسی باستان است که یا فراموش شده یا تغییر کرده
 


tina
:

0

من اصلا قبول نداشتم خدادر قران گفته مرا باهر زباني كه داريد عبادت كنيد..شايدكسي كه عربي نماز ميخونه معناي كلي نمازش را بداند اما درلحظه قلبش با زبانش يكي نيست وفقط ميداند كه چه گفته اما اگر يك ايراني فارسي نمازبخواند درهر لحظه نمازش به ياد خداست وقلب و زبانش يكي است..
 


اسماعیل مرتضایی
:

0

بنام خدا
حقیر بعنوان تجربه شخصی خود عنوان میکنم
باری از انرزی و معنای متعالی در ایات الهی و بعضا ادعیه های شناسنامه دار از ائمه الطاهر نهفته که جدا نمی توان با بیان فارسی یا هر زبان دیگر بدان رسید .
بنده بعلت همین شبهه دعای کمیل را بصورت فارسی تلاوت می نمودم اما هیچگاه تاثیر گذاری و انرژی مثبت الهی را که در ان کلمات عربی یافتم در کلمات فارسی نیافتم (کلمات عربی دارای انرزی نیستند انرژی در بار معنایی ان نهفته است )
دوست مسلمانی که در باب انرژی مطالعه می نمود می فرماید روزی یک از اساتید بالامنازع انرزی درمانی را که از ساکنین شرق اسیا بود را به ایران دعوت نمودیم در حال گذر بطرف سالن اجتماعات ایشان از برابر تابلوی نوشته شده ایت الکرسی رد شدند . ایستادند و فرمودند بار و انرژی مثبتی در این تابلو وجود دارد. عده ای از دوستان این تعریف استاد را از باب تعریف و احتمالا شناخت ایات قران و خوش امد گویی ما برداشت نمودند لذا یکی از بچه ها به سریعا به گوشه ای رفت و با مازیک و بر روی مقوایی بصورت گرافیگی که معلوم نبود ایات الهیست انرا نوشته و دوباره به از استاد خواستند نظر خود را در خصوص این نوشته بگوید که استاد فرمودند این تابلو (مقوایی ) نیز همان انرزِ بسیار زیاد ان تابلوی موجود در کریدور را داشت .
در ثانی در سنوات گذشته پیر مردی بیسواد بنابر اتفاقاتی که ما انرا هدایت الهی می نامیم موفق شده بود که ایات قران را حفظ و حتی بتوانند قران را بر عکس تلاوت نمایند . ضمنا ایشان مدعی شدند شما اگر کلمات مشابهی که در قران و دیگر مراودات عرب مرسوم است را بنویسید بنده قادرم تشخیض دهم کدام ایات الهی و کدام کلمه معمولی و محاوره ایست یکی از دوستان دوبار کلمه الناس (مردم ) را نوشت و از استاد خواست تا بفرمایند کدام قران و کدام عام است . استاد کلمه ای که ان فرد به نیت قران نوشته بود را قرانی و کلمه دیگر را عام معرفی نمود . فرد نویسنده که متعجب شده بود شرح این فهم را خواستند و ان پیر هدایت یافته فرمود کلمه ای که به نیت قران نوشته اید برایم مانند دیگر ایات الهی نورانی و کلمه ای که به نیت عام نوشته اید معمولی امد لذا بنده شعبده ای ننمودم
 


مهدی
:

0

کاملا گویا . روشن و استدلالی بود

ممنون
 


مهدی55
:

0

خداوند میفرماید نماز انسان را از منکر و فحشا باز میدارد.
آقا کوروش عزیز ناسزا کفتن از منکرات است . اگر شما نماز را به پارسی خوانده اید نتیجه اش این نبوده که شما را از (منکر ) ناسزا گویی باز دارد . پس این هم 1 دلیل دیگر بر رد ادله شما .
 


آفتاب الكتريك
:

0

سلام
هرگونه بدعت گذاري در دين. طبق آيه قران حرام است.كسي حق ندارد به اسم مذهب يا ...چيزي در دين اضافه يا كم نمايد.ملاك همه مسلمين بايد قران باشد.لطفا از از ذكر كلمات توهين آميز خود داري فرمائيد./
 


پیمان
:

0

آقایی که خودت رو کوروش کعرفی کردی .. باید بدونی که کوروش کبیر مرد خدا بوده و توحید در گفته و کردار او جاری بوده، عده ی زیادی از مفسران هم حضرت دوالقرنی رو کوروش کبیر دانستن ..
برای چی از اسم کوروش استفاده می کنی درصورتی که او تسلیم خدا بوده ولی تو نیستیئ؟
درضمن بدون اینکه به آیات قرآن مراجعه کنم بهت می گم که یعنی این مسئله تا حالا به فکر هیچ کس نرسیده ؟
یعنی سلمان فارسی در زمان پیامبر از او نپرسیده این مسئله رو ؟؟ یعنی این همه ایرانیان که پیرو حضرت علی بودن از ایشان نپرسیدن این مسئله رو ؟؟ ملیتها و زبانهای دیگه که مسلمون شدن در صدر اسلام این سوال به ذهنشون نرسیده ؟؟ پس چرا هیچکس در دنیا به زبان دیگه ای در تاریخ نماز نخونده ؟؟!
مسلمانان چینی و ژاپنی گرفته تا اروپا و آمریکا و آفریقا، همه و همه عربی میخونن !خیر پیش ..
 


مهدی
:

0

هر کس توانست معانی کامل کلمات عربی را به فارسی بیان کند ، بیاید جلو!
در ضمن علم اعداد ( نامبرولوژی) در تعداد کلمات بکار رفته، مخارج حروف (که اهمیت آنها در یوگا ثابت شده) ، مفاهیم عالی و در عین حال ساده کلمات عربی نماز ، که خود اعراب از درک آن عاجز هستند و هزاران موضوع دیگر، باعث می شود انسان نماز را با معنی اش یاد بگیرد و به عربی بخواند.
بالا تر از همه این دلایل امر و دستور خدای متعال و سنت پیامبر اسلام است.
کوروش عزیز : خدا در قرآن نگفته نماز صبح یا ظهر را چند رکعت باید بخوانیم و این از سنت پامبر استنباط شده است. شما فارسی خواندن نماز را از قرآن فهمیده اید یا از سنت پیامبر؟
 


غلامعلي خليلي
:

0

سلام
حكمتهاي عنوان شده براي عربي خواندن نماز غالبا خوب و پسنديده بود و بنده هم ميخواستم يك نكته اضافه كنم كه حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام فرموده است «الاسلام هو التسليم» يعني اسلام همان تسليم است، پس براي مسلمان هر استدلالي را بايد از اينجا شروع كرد كه قول شارع در اين زمينه چيست و بعد اگر دليل و حكمتي بر آن دارند اقامه كنند. از ساده‌ترين دلايل اين كار اين است كه امر شده كه اين طور بخوانند و هيچ جا اجازه‌اي براي خواندن به زبانهاي ديگر داده نشده و در چنين مواردي راه چاره براي فقيه واضح است و حكم ما خواندن نماز به عربي ميباشد.
 


عاطفه
:

0

جواب بسیار قانع کننده ای بود....
ممنونم....
 


حسینی
:

0

تشکر میکنم
جواب بسیار قانع کنندای بود علمی واستدلالی
ازجواب امثال کوروش ناراحت نباشید لجاجت از زمان پیامبر(ص) بوده خدا هدایتشان کند
 


طلا
:

0

سلام
اما من قانع نشدم. من هم نماز عربی خواندم و هم فارسی. اما نماز فارسی را خیلی با آرامش بیشتری خواندم و احساس نزدیکی خوبی به خدا داشتم. ضمن این که اسلام دین تعقل است و تفکر. من فکر میکنم با زبان خودمان بهتر به مفاهیم توجه میکنیم و بیشتر به فکر فرو میرویم. البته این گفته ها همه طبق تجربه خودم بود. از زمانی که نماز فارسی میخوانم بیشتر به رفتارم فکر میکنم و خدا را بیشتر نظاره گر رفتارهایم میبینم. این نظر اصلا بر اساس لجاجت نیست. یا اینکه نماز فارسی راحت تر باشد. نماز فارسی حداقل دو برابر نماز عربی طول میکشد چون جملات طولانی تر است اما اثرگذاری بیشتری دارد.
با تشکر طلا
 


رضا
:

0

من با آقا کوروش موافقم. البته نه با نحوه بیان ایشان. اما تاکید بر نماز عربی چیزی جز ترویج فرهنگ عربی نیست. ما میتوانیم نماز را فارسی بخوانیم چون قابل درک تر است. خانم ن.ل ای کاش اول منظور از نماز فارسی را متوجه می شدند بعد نظر میدادند. این تعصب روی زبان مادری نیست. بحث بر سر فهم و درک بیشتر در زبان مادری است. هدف از نماز تاثیرگذاری آن در وجوه مختلف زندگی است که با زبان مادری خیلی بیشتر است. فکر نمیکنم به این شکل نماز خواندن نشان دهنده تعصب بر زبان مادری باشد.
 


بنده
:

0

بنظر من که اصلا این پاسخ درست نبود.بنظر من بهترین حالت اینه که هم به عربی بخونی هم به زبان فارسی.من شخصا وقتی به زبان عربی میخونم اصلا تحت تاثیر قرار نمیگیرم ولی وقتی به زبان فارسی میخونم خیلی احساس فوق العاده ای دارم بنظر من بهتر اینه که کسی که زبان عربی رو بهتر درک میکنه به عربی و کسی که فارسی رو بهتر درک میکنه فارسی بخونه.با توجه به اینکه عربی زبان خیلی سخت و حساسیه و با یه اعراب کلی معنی کلمه تغییر پیدا میکنه پس تکلیف اونی که نمیتونه به زبان عربی تسلط پیدا کنه چیه؟
 


فرزاد
:

0

جالب بود
 


طلا
:

0

سلام
هر چند که اصلا به نظرم دلایل شما نویسنده محترم این مطلب، قانع کننده نیست برای نماز عربی خواندن ولی من دوباره نماز را به عربی میخوانم. اما برای حضور قلب بیشتر خودم را موظف کردم هر روز پنجاه تا صد آیه از قرآن را به فارسی بخوانم تا بیشتر به خدا فکر کنم با این کار حتی با نماز عربی هم حضور قلب بیشتری دارم. شاید نماز فارسی خواندن راه را برای تحریفهای تدریجی باز کند. چون تغییر بزرگی است آن هم در ستون دین. هرچند که من نماز فارسی را هم بدون تغییر در ذکرها و رکعتها همانند نماز عربی میخواندم با این تفاوت که فقط زبان را تغییر دادم اما باز هم احتیاط لازم است. نماز فارسی کاملا درست و عقلانی به نظر میرسد اما فراموش نکنیم شیطان هم دلایل زیبا و عقلانی را خوب میداند.
با تشکر طلا
 


بابک
:

0

من موندم اخه خدامگر هیچ زبان دیگری بلد نیست که فقط باید عربی عبادتش کنیم . اطمینان داشته باشید که اگر قرار بود خدارو فقط عربی عبادت کنیم و خدا عبادت به هیچ زبان دیگری رانمیدانست .ما همه بازبان عربی به دنیا می امدیم
 


بهنام
:

0

توضیحات شما بد نبود که اگه درست باشه میشه نتیجه گرفت که هیچ ترجمه ی فارسی قرآن درست نیست و از اونجایی که تمامی آموزش علوم قرآنی و دینی به زبان فارسیه پس عملا تاکنون آموزش ها و تعالیم اشتباه بوده است
 


مصطفی
:

0

ممنون و خیلی متشکر از توضیحاتی که دادی . کامل ، عالی و قانع کننده بود . خدا حفظتون کنه .
 


سیامک
:

0

من اصلا قانع نشدم
 


دانا
:

0

کاملاکفر گفتی نمازاباید به زبان خودت بخونی که بفهمی چی داری بخدا میگی
 


هانی
:

0

دوستان ببینید نماز یه چیزیه که هم از نظر علمی ثابت شده هم معنوی و هم تاثیرش بر روی رفتار
به نظر من نمازی نمازه که آدم و از کارهاو حرفای زشت دور کنه نه اینکه نماز بخونه و دغل باز باشه . دوستان معتقدند که نمازو فارسی میخونن آرامش دارن خب شما اینطور ادامه بده اما اینم امتحان کن ... وفت نماز وقتی عربی میخونی به معنیه فارسیش بیندیش نه تنها حواست پرت نمیشه بلکه باعث آرامش هم میشه ... به این فک کنیم که جدا از کامل بودن زبان عربی خدا میخواد تفکر کنیم وبیندیشیم . اگه به فارسی یا هر زبون دیگه باشه اونقدی که باید فکر نمیکنیم . درحالیکه این فکر با خیره شدن به یک نقطه تمرکز رو هم میبره بالا . پس بیایین قبل از حرف کمی فک کنیم و تو خودمون به دنبال جواب باشیم
موفق باشید
 


پارسا
:

0

پروردگار جهانیان آزاداندیش تر از کج فهمی ماست.
او فرای گویش ها و اندیشه ها، ما را یکسان می بیند و می شنود.
هرکه هستید، هرچه هستید، به هر زبان که سخن می گویید، او را بخوانید.
او را باور داشته باشید.
او هست...
 


فاطمه
:

0

باسلام...ممنون،برای من مفید بود.
منتظرمطالب بعدیتون هستم.
 


ملیکا
:

0

در مورد نماز تقریبا قانع شدم، اما بقیش نه
خیلیها شاید کافر باشن اما بهتر از ما مسلمونا
لطفا یکم بیشتر دلیل بیارید
 


مهدی
:

0

مهم صحبت کردن با خداوند بزرگ است .هر کس به زبان مادریش
 


mehdi_Arshad
:

0

سلام..
هرکی بلده جواب قانع کننده بده..تا اینجا هیچ جوابی قانع کننده نبود
اگه هر کلمه عربی تو فارسی چندین معنی یا چند کتاب ترجمه و تفسیر داره پس اگه نماز میخونیم باید تو هر آیه
یک ساعت مکث کنیم و مفهومش رو یاداوری کنیم تا بفهمیم چی میگیم..درسته؟؟
اینجوری به نظرتون نماز درسته؟؟ پس حس کردن حضور خدا کجا میره؟؟ کی طاقت داره هر نماز رو چندین ساعت طول بده؟؟
بحث انرژی و درک عمیق اثر ایات هم مال ادم های معمولی نیست...پس در این مورد بحث نکنیم...هرچند بعضیا ارامش رو تو نماز فارسی و بعضیا تو عربی حس میکنن..
سوال بعد:
چرا نماز میخونیم؟؟
خواهشا حرف از جهنم و عذاب هم نزنید..اسلام دین ترس و تارلار وحشت نیست..هرکی هم اینجوری اسلامو قبول کرده (از روی ترس) بهتره تو این بحث شرکت نکنه..
نماز یعنی شکرگذاری..غیر از اینه؟؟
و شکر گذاری هم با قلب انجام میشه//
پس اگه قرار باشه نماز رو فارسی خوند...میشه اونو با سکوت و فقط فکر کردن هم خوند...
نکته مهم دیگه:
اونایی که نماز رو عربی میخونن باید اونو با قواعد تجوید بخونن تا نمازشون درست باشه..
برید از هرکی میخواهید بپرسید...
اگه نماز و ایات قران رو بصورت عادی و با لهجه فارسی بخونید معنیش کلا عوض میشه..
چون تلفظ س و ص در عربی یکسان نیست و اونوقت شما همه کلمات رو یکنواخت تلفظ میکنید؟؟؟
هرکی جواب داره بسم الله..
در ضمن..کسی با توجه به نظر من نماز رو فارسی نخونه..من شریک گناه هیچکسی نیستم..
گناه خودم واسه جهنمی بودنم کافی هست...
شما باز هم تحقیق کنید راجبه نماز..
خدا نگه دار...یا علی...
 


مهدی ب
:

0

بنده به هیچ عنوان قانع نشدم. کاملا با بهنام و طلا و بابک موافق هستم. ضمن اینکه در احادیث آمده که تنها یک رکعت نماز با توجه کامل و خشوع در مقابل خداوند متعال از هزاران نماز دیگر با ارزش تر است. پس چرا لقمه را از پشت سر خودم به دهانم برسانم. به زبانی که همان آفریدگار تقدیر فرموده تا من با اون زبان صحبت منم با همون زبان عبادت میکنم. با آرزوی سعادت
 


سحر
:

0

اين دلايل مضحک چيه که آورديد مگه داستان عبادت و گفتگوي چوپان با خدا را يادتون نيست که حضرت موسي او را شديدا از اين کار نهي کرد و... ولي خدا به موسي فرمود : تو کاريت نباشه .. بنده منه .. دوست داره اينطوري با خداش حرف بزنه و بهش عشق بورزه !!!!
من خودم چن روزيه دارم نمازم را به فارسي ميخونم .. زبان خودم .. پارس !!
و شديدا لذت ميبرم از نمازم و احساس فوق آلعاده اي دارم ...!!
شمام امتحان کنيد ..خدا هرگز بندشو محدود نميکنه خصوصا در عبادت با خودش
 


فرهاد
:

0

سلام
ممنونم قانع کننده بود لطفا مطالب بیشتری ارائه بدین
با آرزوی لحظاتی خوش
 


ارمان
:

0

چه سودی داره واسه روح و روانمون که چیزیرو که متوجه نمیشیم به زبان بیاوریم..من که قانع نشدم..درسته که نفس عبادت اطاعت از فرمان حقه ولی درستش اینه که بگیم نماز به زبان عربی واسه ما که عربی متوجه نمیشیم اطاعت است نه عبادت.
 


کریم
:

0

بد نبود راسی اگر خدا به نماز ما محتاج نیس ونماز برای تشکر از خداست چرا فارسی نخونیم یادمون نرفته که همین عربا 8سال مارو اذیت کردند ومیلیون شهید بخاطر عربا دادیم
 


سهیل
:

0

سلام. این یک چالش بزرگ است که چگونه باید عبادت کرد ؟ چرا به زبان عربی ؟ چرا 5 بار و ... عبادت در حقیقت تبلور عبودیت است و عبودیت باور قلبی این نکته است که ما عبد هستیم و او معبود ما هیچ هستیم و او همه چیز . عبودیت اعتقاد قلبی به لا حول و لا قوه الا بالله است. الگوی ما در عبودیت حضرت ابراهیم است که چون برایش مسجل شد فرمان خدا را برای کشتن فرزند به دست خود ، درنگ نکرد و خود را مطیع امر الهی دانست حتی به تذکر عاقلانه شیطان هم توجه نکرد که گفت : ای ابراهیم این کار تو باعث بدعت فرزند کشی خواهد شد او فقط معبود را دید و خود را و عقل خود را ندید. پس چون برای من مسجل است که معبودم از من خواسته تا او را یاد کنم آنگونه که او دوست دارد من نیز همان می کنم تا از عبودیت به عبادت برسم .ورنه چه بسیار عابدانی که خود را دیدند و هر آنچه داشتند در چشم برهم زدنی به باد فنای استکبار دادند. عبد مطیع است و سوال نمی کند . عبد او باش تا بر جهانی پادشاهی کنی . التماس دعا
 


من
:

0

آخوند یعنی...............................................................اسلام
 


او
:

0

من عاشق شدم
 


سارا
:

0

اصلا قانع کننده نبود . خیلی بی معنی بود .
 


Ali
:

0

in the name of god
man nazaram ine ke bazaban arabi khunde beshe vali bayad manisho bedoni.albate ba farsi khundanam mokhalef nistam.
 


ali
:

0

اگه نشه ترجمه کرد یعنی اینکه این دین مختص اعراب نازل شده؟ منظور اینه ؟ یا این که خدا خواسته با زبان خود این اعراب اونهارو اصلاح کنه . چون نمیشود که انگلیسی باهاشون حرف بزنه پس نتیجه میگیریم زبان خدا عربی نیست و خدا هر زبانیو که صداش بزنه با اغوش باز میپذیره و گوش میده - حرف اخر در مورد همه چیز خودتون فکر کنید اجازه ندین افکار هدایت شده ای شما رو به بیراه ببره
 


مرضيه
:

0

خب اگه اينجور باشه ما هيچكدوم معني كلماتي كه سر نماز ميگيمو نميدونيم چون واژه اي تو زبان خودمون براي توصيفش نداريم نمازي ك بدون اگاهي و دانستن معني كلمات باشه هم ارزشي نداره و مانند اينه ك يه شعرو ك بدون اطلاع از معني حفظش كردي رو بخوني و اين ارزشي نداره همونطور ك خدا ميگه نماز بدون حواس جمع ارزشي نداره و اين درست مثل همون نماز خوندن بي حواس و عجله ايه و اينطوري شما ارزش همه نماز ها رو زير سوال ميبريد لطفا بدون اطلاع صحبت نكنيد ك خداي نكرده اينجور اتفاقا نيفته
 


مرضيه
:

0

دوستان كسي هست كه به من بگه تو كدوم آيه قران راجع به زبان نماز صحبت شده؟
 


حجت
:

0

سلام.نمازرابه.هرزبانی.بخانی.باید فقط بدانی چه میگویی
 


???
:

0

سلام
من اصلا قانع نشدم برعکس بیشتر سوال برام پیش اومد چرا باید به زبان عربی نماز بخونیم که وقتیداریم نماز میخونیم نمیفهمیم چی داریم میگیم
 


???
:

0

لطفا دلیل قانع کننده بیارید من نمیفهمم چرا تمام ادعیه های ما به زبانی هست که نمیفهمیمش
چی میشه اگه هر کس به زبان خودش با خدا راز و نیاز کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 


???
:

0

من با نظر ali بسیار موافقم که گفته خدا خواسته با اعراب به زبون خودشون حرف بزنه وگرنه خدا همهی زبونا را از همه بهتر بلده
 

کوچک | بزرگ

busy
 

آخرین مطالب سایت

ya-ali90-1.jpg
زندگانی حضرت علی (ع) از ولادت تا شهادت
1.مقدمه 2. كيفيت‌ ولادت‌ 3. دوران‌ كودكى‌ .4حضرت‌ على‌ (علیه السلام)
ali.JPG
آیا علی شهید است؟ (مرتد آریایی از مادرید)
پرسش «مرتد آریایی»  از مادرید:   ... با توجه به اينكه قصد ابن ملجم در کشتن علی،
1283002656_.jpg
ماجرای شهادت على علیه السلام + وصیت نامه حضرت علی(ع)
  حضرت علي عليه السلام "تهدمت و الله اركان الهدى و انطمست اعلام التقى و
21902317790444807157.jpg
متن سوال: با سلام و احترام چرا زندگی اجبار است؟ شاید كسي دوست نداشته باشد زندگي كند؟ با تشکر از شما
متن پاسخ: باسلام خدمت شما پرسشگر محترم این سوال نشانه عدم توجه یا عدم شناخت
logomahramezoon.jpg
اعمال و فضیلت ماه مبارک رمضان
  اعمال و فضیلت ماه مبارک رمضان   فضیلت ماه مبارک رمضان احکام روزه چهل
sinodet8_525.jpg
کمک به مستمندان
رسیدگی به مستمندان و فقیران ، عملی  ارزشی اخلاقی و معنوی است که به حکم فطرت
doktor.jpg
روزه از نگاه دانشمندان
چهارده قرن پيش زمانى كه جهل سرتاسر حجاز را فرا گرفته بود پيامبر گرامى اسلام
89db4bac-24a5-42a7-a009-56c857351ccc.jpg
ویژه نامه امام زمان (عج)
ولادت ولادت حضرت مهدی صاحب الزمان ( ع ) در شب جمعه ، نيمه شعبان سال 255يا 256
happy.jpg
امام زمان 1180 ساله شد!
طولانی بودن عمر امام زمان(عج)، همواره در طول تاریخ مورد سؤال بوده است. اما
mini.jpg
فروهر بیمه آقا امام زمان (عج)
(ایمیل فرشاد رضوی از تهران) ... چند روز پیش، در نیمه شعبان، عازم قم شدم تا در